ECB na svojom štvrtkovom zasadnutí podľa očakávaní opäť zdvihla úrokové sadzby. Depozitná sadzba narástla o 25 bázických bodov na 3,75% a vyrovnala tak svoju historickú hodnotu z roku 2001. Ide o sadzbu, za ktorú môžu komerčné banky ukladať prebytočnú likviditu v centrálnej banke a má vplyv aj na to, aké úroky banky ponúkajú svojim klientom na depozitné alebo úverové produkty. ECB naznačila, že na nasledujúcom septembrovom zasadnutí už k zvýšeniu prísť nemusí. Aj keď ho samozrejme nevylúčila. ECB totiž čelí dileme, že aj napriek stále vysokej inflácii (5,5% za jún), ktorá by si žiadala ešte vyššie úrokové sadzby, Eurozóna trpí aj anemickým ekonomickým rastom, ktorý sa môže ľahko preklopiť do recesie.
Rovnaký krok ako ECB spravil už v stredu aj americký FED, keď upravil svoju sadzbu nahor o štvrť percenta do intervalu 5,25 – 5.5%. Išlo o 11-ste zvýšenie sadzieb od marca 2022. Inflácia v USA klesla zo svojho 40-ročného maxima a ceny v júni rástli už len o 3% na ročnej báze. Jadrová inflácia, ktorá je očistená o volatilné položky ako energie a potraviny, však rástla o 4,8%. FED bude teda veľmi pozorne sledovať ďalší vývoj a nedá sa vylúčiť ešte nejaká úprava sadzieb smerom nahor.
Aj napriek určitým rizikám plynúcim zo stále zvýšenej inflácie na oboch brehoch Atlantiku, na trhu teraz začína prevládať názor, že obe centrálne banky už dosiahli vrchol aktuálneho cyklu zvyšovania sadzieb a k ďalším nárastom už nedôjde. Inflácia v posledných kvartáloch lámala rekordné hodnoty niekoľkých dekád a centrálne banky si nemôžu dovoliť prísť o svoju kredibilitu a prehlásiť boj s infláciou za ukončený, kým si nebudú isté na základe prichádzajúcich dát, že pokles rastu cien nie je len dočasný, ale je trvalý. Aj keď finančné trhy teraz sršia optimizmom z predpokladu konca zvyšovania sadzieb, stále existuje nezanedbateľná šanca, že centrálne banky ešte viac utiahnu prístup ku kapitálu, buď ďalším zdvihnutím sadzieb alebo rýchlejším vypredávaním biliónových portfólií dlhopisov, ktoré ešte stále držia na svojich bilanciách z nie ani tak dávnej éry nulovej inflácie.