Leto je tu a s ním prichádza aj dovolenková sezóna. Aj vy už hľadáte lacné letenky, najlepšie ubytovania aj najvýhodnejšie poistenie? Náš riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk Jaroslav Krajňák vám odpovie na najčastejšie otázky, súvisiace práve s výberom cestovného poistenia.

1. Stačí mi európsky preukaz zdravotného poistenia alebo potrebujem aj cestovné poistenie?

Európsky zdravotný preukaz kryje len základné ošetrenia, medzi ktoré patrí nevyhnutné ošetrenie akútnych stavov a operačné zákroky, ktoré vznikli pri chorobe či úraze. Za hospitalizáciu, zubára či zakúpené lieky si už musia dovolenkári platiť sami. Veľkou výhodou komerčného cestovného poistenia sú aj asistenčné služby, ktoré majú klienti nepretržite k dispozícii. 

2. Ktorú poisťovňu si mám vybrať?

3. Je lepšie celoročné alebo jednorazové cestovné poistenie?

4. Potrebujem poistenie aj pri dovolenke na Slovensku?

5. Ktoré pripoistenia majú pre mňa zmysel?

6. Na čo si musím dať najväčší pozor pri uzatváraní poistenia?

7. Mám si vybrať najlacnejšie cestovné poistenie?

Tak ako v iných finančných oblastiach, aj pri cestovnom poistení chcú klienti šetriť, preto si často zvolia najlacnejšie poistenie. Potom im však hrozí, že pri poistnej udalosti zistia, že si „lacnú” poistku platili zbytočne, lebo mala obmedzenú územnú platnosť alebo neobsahovala potrebné pripoistenia.

Úraz, strata batožiny a dokladov či autonehoda na dovolenke v zahraničí ich tak zbytočne môžu stáť tisíce eur. Pritom si stačilo priplatiť pár eur a výsledok by bol úplne iný. 

8. Stačí sa poistiť cez internet?

Cestovné poistenie sa v dnešnej dobe uzatvára už prevažne online, či už priamo cez systém poisťovne alebo cez porovnávač finančného sprostredkovateľa. Ten vám po vyklikaní počtu osôb, krajiny, dĺžky pobytu a pripoistení, o ktoré máte záujem, porovná ponuky viacerých poisťovní na trhu.

Pri online porovnávačoch začína poistenie platiť dátumom, ktorý si sami zvolíte, čiže je dohodnutý na zmluve. Netreba ale zabúdať na to, že ďalšou podmienkou vzniku zmluvy je aj zaplatenie poistného, takže nezabudnite poistné zaplatiť do vopred určeného dátumu uvedeného v zmluve ešte predtým, ako do zahraničia vycestujete.

9. Môžem si poistiť storno dovolenky? Na čo je to dobré? 

10. Mám cestovné poistenie, ktoré mi ponúkli k platobnej karte alebo ako súčasť paušálu od mobilného operátora. Budem dostatočne chránený? 

Ak máte takéto poistenie, ide nepochybne o jednoduché a pohodlné riešenie. Odporúčam si však preveriť, čo všetko toto poistenie kryje a v akých poistných limitoch. Pravdepodobne sa nevyrovná klasickému cestovnému poisteniu, nebude mať dostatočne široké krytie škôd a je otázne, či vám naozaj postačí ako ochrana pred nečakanými udalosťami na dovolenke.

CESTOVNÉ POISTENIE V ROKU 2023: 10 RÁD PRED ODCHODOM NA DOVOLENKU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok